Studio Spotlight: Yyoga

Posted in studio spotlight |
Studio Spotlight: Yyoga

Dołącz do nas, aby zagłębić się w historię założycieli Yyoga, Colina i Robbiego. zastanawiają się nad 10-letnią rocznicą studia dzieląc się wzlotami, upadkami i marzeniami o tym, co przed nimi.


W jaki sposób [Colin & Robbie] znaleźli jogę i jaka była wasza droga od ucznia do nauczyciela, a w końcu do właściciela studia?s?

Nasza podróż do świata jogi i ich późniejsza ewolucja w właścicieli studia i liderów społeczności to opowieść o transformacji, partnerstwie i poświęceniu. Nasza historia rozpoczęła się w hot yoga gdzie skrzyżowaliśmy ścieżki, z których każdy wniósł unikalne tło - Robbie, były konsultant ds. zarządzania, i Colin, architekt. Pomimo naszego zróżnicowanego pochodzenia zawodowego, podzielaliśmy głębokie uznanie dla transformującej mocy jogi. Ta wspólna pasja zrodziła marzenie: założyć studio jogi w sercu Brukseli, które oferowałoby swojej społeczności wyjątkowe i wzbogacające doświadczenie. Marzenie to spełniło się 10 lat temu wraz z otwarciem Yyoga Brussels w styczniu 2014 roku.

Przed rozpoczęciem pracy w studiach Yyogi oboje mieliśmy własną praktykę i ścieżkę duchową. Przejście od ucznia do nauczyciela było organiczne, doskonaląc nasze umiejętności i poszerzając ich repertuar przez lata. Nasze nauki obejmują szeroki wachlarz stylów, w tym yin, hatha i kąpiele dźwiękowe, prowadząc uczniów w kierunku głębszych warstw życzliwości, spokoju i autotranscendencji. Z zamiłowaniem do terapii dźwiękiem, Colin wprowadza elementy zanurzenia w gongu, aby wzmocnić doświadczenie swoich uczniów. Robbie również zagłębił się w wieloaspektowy świat jogi, badając różne style i tradycje po studiach z jednymi z największych duchowych nauczycieli i umysłów ostatnich czasów. Wnosi na matę swoją wiedzę w zakresie vinyasy, hatha, regeneracji, pranajamy i ściany jogi, czerpiąc z tych różnorodnych praktyk, aby zaoferować uczniom holistyczne i transformujące doświadczenie. Jego styl nauczania odzwierciedla jego ducha przygody i miłość do natury, napełniając zajęcia witalnością, kreatywnością i zabawą.

Razem uzupełniamy się jak yin i yang, splatając swoje indywidualne mocne strony w harmonijne partnerstwo. Nasza wspólna wizja studia to miejsce, w którym różne podejścia, style i humory łączą się, tworząc przyjazną i integracyjną przestrzeń dla wszystkich. Wizja ta przełożyła się na tętniącą życiem społeczność, która rozwija się w murach Yyoga. Stworzyliśmy miejskie sanktuarium, w którym uczniowie mogą odkrywać i rozwijać naszą podróż jogi pod okiem oddanych nauczycieli i liderów społeczności.

Jaki rodzaj jogi praktykujesz osobiście?

Vinyasa, yin, hatha z rekwizytami, regenerująca, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, pranajama, medytacja i praktyki dźwiękowe.

Czy masz jakieś wskazówki, jak zrównoważyć osobistą praktykę i nauczanie?

Pozostań wiecznym uczniem, rozszerz swoją praktykę poza matę i angażuj się w pracę społeczną.

Jakie jest twoje podejście/filozofia do nauczania?

Bądź inkluzywny, ciekawy, kwestionuj wszystko, porzuć dogmatyczne myślenie i pamiętaj o esencji starożytnych nauk. Prezentuj to, co działa, a resztę zostaw za sobą.

Jakie są Twoje must-have z Manduka osobiście i dla studia?

Chociaż mata PROtravel nie jest już produkowana, pozostaje naszym ulubionym produktem, który nadal jest regularnie używany. Maty PROlite są bez wątpienia również fantastyczne. Jako entuzjaści łagodniejszych praktyk, szczególnie doceniamy komfort zapewniany przez prostokątne podpórki do pochylania się w pozach. Dodatkowo, często pomijane, ale naprawdę niezwykłe, paski Align wyróżniają się jako zdecydowanie najlepsze na rynku.

Czy jest jakiś szczególny nauczyciel lub przewodnik, który odegrał kluczową rolę w rozwijaniu i podtrzymywaniu Twojej osobistej praktyki?

Maty Ezraty był zdecydowanie kimś, kto bardzo nas zainspirował. Przez lata mieliśmy zaszczyt uczyć się od wielu wspaniałych nauczycieli. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za mądrość przekazaną przez Annie Carpenter, Jasona Crandella, dr Lois Steinberg i Jo Phee.

Opowiedz nam o swoim studio i energii, jaką wnosi do lokalnej społeczności jogi. Kiedy ludzie wchodzą do Twojego studia, co nadzieję oni czują?

W naszym studio naszym głównym celem jest, aby każdy czuł się mile widziany i akceptowany. Wierzymy, że joga nie polega na dążeniu do doskonałości lub próbach doskonalenia się, ale raczej na rozpoznawaniu i akceptowaniu naszej wrodzonej doskonałości. Nauki Maty Ezraty, z którą mieliśmy zaszczyt studiować, głęboko w nas rezonują. Jej przesłanie, że "joga nie polega na doskonaleniu siebie. Jesteś doskonały, a praktyka jest po to, abyś to wiedział" nadal inspiruje nasze podejście. Kiedy ludzie wchodzą do naszego studia, chcemy, aby mieli poczucie przynależności i akceptacji. Chcemy, aby wiedzieli, że są cenieni takimi, jakimi są i nie muszą dążyć do bycia "lepszymi" lub "doskonałymi" w jakikolwiek sposób. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, w której każdy czuje się komfortowo, jest wspierany i ma możliwość odkrywania swojej wyjątkowej podróży jogi".

Czy możesz opisać niektóre z kluczowych elementów projektu lub funkcji, które sprawiają, że Twoje studio jest wyjątkowe?

W Yyoga kilka kluczowych elementów projektu przyczynia się do naszej wyjątkowej atmosfery. Po pierwsze, nasza recepcja to ponadczasowy element projektu wykonany z odzyskanego drewna. Nawet po 10 latach nadal robi ciepłe i eleganckie pierwsze wrażenie na odwiedzających. Nasz salon to kolejna wyróżniająca się cecha, oferująca przestronne środowisko, w którym ludzie mogą spotykać się towarzysko, cieszyć się filiżanką herbaty i po prostu zrelaksować się, podziwiając ogród na zewnątrz. Jednym z naszych charakterystycznych elementów wystroju jest wykorzystanie poduszek skalnych, strategicznie rozmieszczonych w całym studiu. Poduszki te nie tylko dodają odrobinę naturalnego piękna, ale także służą jako zaproszenie do odnalezienia spokoju i uwolnienia się podczas praktyki jogi. Razem te elementy wystroju tworzą przyjazną i spokojną przestrzeń, która wyróżnia Yyoga i sprzyja poczuciu spokoju dla naszej społeczności.

Jak zapewnić przyjazną i integracyjną atmosferę dla praktykujących na wszystkich poziomach i ze wszystkich środowisk?

Podobnie jak w wielu aspektach życia, wierzymy, że przyjęcie postawy pokory i ciągłego zadawania pytań jest niezbędne do utrzymania przyjaznej i integracyjnej atmosfery. Zdajemy sobie sprawę, że prawda jogi nie jest uniwersalna i że przyjęcie uniwersalnego podejścia grozi popadnięciem w dogmaty i zamknięcie umysłu. Zawsze stawiamy sobie wyzwanie, aby dostosować się do praktyków ze wszystkich środowisk i poziomów. Wiąże się to ze znalezieniem delikatnej równowagi między przystępnością cenową a rentownością, zapewniając, że nasze studio pozostaje dostępne dla wszystkich w naszej społeczności.

W naszej praktyce asan przekłada się to na funkcjonalne podejście do ruchu i wyrównania. Zamiast narzucać sztywne standardy tego, jak "powinny" wyglądać pozy, naszym priorytetem jest pomaganie jednostkom w lepszym zrozumieniu ich ciał i znalezieniu tego, co dla nich najlepsze. Dążymy do stworzenia środowiska, w którym ludzie czują się wyzwani, ale szanowani i gdzie mogą odkrywać swoją praktykę bez osądzania i presji.

Niedawno świętowałeś 10 lat Yyogi ze swoim zespołem, patrząc wstecz, jakie są niektóre z najbardziej pamiętnych momentów lub kamieni milowych z ostatnich 10 lat dla Yyoga?

Trudno jest podsumować dziesięć lat w kilku słowach, ale patrząc wstecz, nasza podróż miała swoje wzloty i upadki, z mnóstwem niezapomnianych chwil. Zaczynaliśmy od zera, pracując w pełnym wymiarze godzin, robiliśmy wszystko, od przygotowania do sprzątania. Osiągnęliśmy kilka dużych kamieni milowych: nasze pierwsze zajęcia w 2014 roku, niesamowite odosobnienie w Laponii w Finlandii w 2016 roku i nasze pierwsze szkolenie dla nauczycieli w 2017 roku. Ale były też trudne lekcje, takie jak otwarcie drugiego studia w 2018 roku, tylko po to, by zamknąć je podczas pandemii w 2021 roku - przypomnienie, że, jak powiedział architekt Mies Van der Rohe, "mniej znaczy więcej".

Jednak kiedy myślimy o minionej dekadzie, najjaśniejsze są więzi, które nawiązaliśmy z naszymi nauczycielami, uczniami i szerszą społecznością. Każda relacja, czy to przelotna, czy trwała, pozostawiła niezatarty ślad w naszych sercach i sprawiła, że nasza podróż była naprawdę wyjątkowa. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie, koleżeństwo i miłość, które zdefiniowały nasz czas w Yyoga.

Czy możesz podzielić się refleksjami na temat tego, jak studio ewoluowało od czasu otwarcia?

Kiedy zastanawiamy się nad ewolucją naszego studia od momentu jego powstania, jedna rzecz pozostaje jasna: nasze ciągłe zaangażowanie w zrozumienie i zaspokajanie stale zmieniających się potrzeb naszej społeczności. Szczególnie fascynujące jest to, jak nasza własna ewolucja podąża za ewolucją samej jogi. Z biegiem czasu odeszliśmy od wyłącznie fizycznych praktyk i przyjęliśmy szersze spektrum łagodnych i introspektywnych podejść. Przyjęliśmy bardziej funkcjonalne podejście do ustawień, starając się poprawić ogólne wrażenia naszych uczniów.

Joga, jako żywa praktyka, nieustannie ewoluuje, a my ewoluujemy wraz z nią. Nasze metody nauczania zostały dostosowane, aby odzwierciedlić tę ewolucję, zapewniając, że nasze zajęcia pozostają istotne i korzystne dla naszej społeczności. Naszym celem jest kontynuowanie tej podróży rozwoju i adaptacji, zawsze starając się oferować zajęcia, które głęboko rezonują z naszymi uczniami i wspierają ich na ścieżkach rozwoju osobistego i odkrywania siebie.

Co Twoim zdaniem było kluczem do długowieczności i sukcesu studia w ciągu ostatniej dekady?

To trudne pytanie! Kiedy świętowaliśmy z naszymi nauczycielami, jeden z nich wspomniał, że wydawało się, że wszystko ułożyło się na swoim miejscu, kiedy zaczynaliśmy. Wielu z naszych nauczycieli znalazło nas naturalnie, przyciągając się do tego, o co nam chodziło i chcąc być tego częścią. Mając kochającą grupę nauczycieli jako drugą rodzinę, silne więzi, które nawiązaliśmy przez lata, były zdecydowanie kluczem do utrzymania naszego sanktuarium przy życiu.

Dodatkowo, podążanie z prądem życia, akceptowanie fal wznoszących i opadających oraz nie banie się wyzwań, które napotykamy podczas podróży. Gotowość do małych i większych poświęceń to coś, bez czego nie można prowadzić żadnego biznesu. Utrzymaliśmy palące pragnienie i wiarę w transformującą moc jogi, którą oferujemy. Kiedy naprawdę wierzysz w to, co robisz i robisz to z głębi serca, niekoniecznie motywowany wyłącznie zyskiem, jest to również kluczowe.

Jak społeczność jogi w Twojej okolicy wzrosła lub zmieniła się od czasu, gdy po raz pierwszy otworzyłeś swoje drzwi?

Dziesięć lat temu w Brukseli joga nie była tak popularna jak dziś. To zabawne; zanim otworzyliśmy, niektórzy sąsiedzi pytali nawet, czy zakładamy sektę! W tamtych czasach joga oznaczała głównie małe studia poświęcone tylko jednemu stylowi, takim jak ashtanga, Sivananda, bikram lub joga Iyengara. Postanowiliśmy zrobić to inaczej i staliśmy się pierwszym celowo zbudowanym studiem w Brukseli, które oferuje różnorodne style pod jednym dachem. Odeszliśmy również od wszelkich ścisłych zasad, wierząc, że joga występuje w wielu formach. Chcieliśmy pokazać ludziom różne ścieżki i zmotywować ich do begin ich transformacyjnej podróży, niezależnie od cech tych tradycji.

W dzisiejszych czasach joga jest wszędzie! Nowe studia pojawiają się cały czas, a nawet siłownie i kluby sportowe oferują zajęcia jogi. To niesamowite, jak coś tak prostego jak joga stało się tak popularne. My również wciąż ewoluujemy, zawsze starając się, aby nasza praktyka była znacząca i integracyjna, a jednocześnie oferowała osobiste wyzwania, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Czy możesz wymienić niektóre z największych wyzwań, przed którymi stanąłeś jako właściciel studia i jak sobie z nimi poradziłeś?

Jako właściciele studia, znalezienie właściwej równowagi między naszym życiem osobistym a wymaganiami związanymi z prowadzeniem studia może być nie lada wyzwaniem. Jako nauczyciele jogi, pomimo przesłania, które często omawiamy na temat znaczenia samoświadomości i dbania o własne potrzeby, są chwile, kiedy nasza miłość do jogi, która początkowo nas zainspirowała, może nas pochłonąć.

W pierwszych dniach byliśmy zanurzeni w każdym aspekcie działalności studia, od zarządzania recepcją po upewnienie się, że każda mata jest nieskazitelnie czysta po godzinach. Chociaż to praktyczne podejście pomogło nam ustanowić i utrzymać wysokie standardy, które wyobrażaliśmy sobie dla naszej społeczności, czasami odbywało się to kosztem naszego osobistego czasu i dobrego samopoczucia.

Potem przyszło nieprzewidziane wyzwanie w postaci pandemii COVID-19, która miała głęboki wpływ zarówno na nasze finanse, jak i na sposób, w jaki ludzie podchodzili do jogi. Stanęliśmy przed trudną decyzją o rezygnacji z naszego drugiego studia. Później proces ponownego otwarcia okazał się powolny i żmudny, ponieważ niestrudzenie pracowaliśmy nad odbudową naszej społeczności i przywróceniem poczucia bezpieczeństwa i zaufania w ustawieniach grupowych.

W tych trudnych czasach praktyka jogi służyła zarówno jako kotwica, jak i żagiel, pomagając nam radzić sobie z nietrwałością rzeczy, ucząc nas, jak doceniać to, co jest i akceptować to, co było. Prowadzi nas również do tego, by iść naprzód, znaleźć spokój pośród chaosu, a czasem walczyć jak "wojownik" (przepraszam za łatwy żart) o to, w co wierzymy. Jednak ponownie, to niezachwiane wsparcie i oddanie naszej społeczności naprawdę podtrzymało nas w tych trudnych czasach.

Od zaangażowania naszych nauczycieli, którzy weszli do pustego studia, aby uczyć przed kamerą, po niezliczone wiadomości zachęty i solidarności, które otrzymaliśmy, nawet po latach, jesteśmy głęboko wdzięczni za więzi, które stworzyliśmy. To właśnie te więzi wzmocniły nas, przypominając nam, że nie jesteśmy sami w tej podróży i że razem możemy przetrwać każdą burzę.

Jak myślisz, co odniosło szczególny sukces w Twojej firmie?

Pozostanie wiernym sobie jest kluczowe, nawet jeśli brzmi to banalnie. Zaufaj swojej pasji i wartościom, nawet jeśli nie są one głównym nurtem; autentyczność i hojność mają znaczenie. Nie udawaj, że znasz prawdę i pozostań pokorny na zawsze. Jak pięknie ujął to Ram Dass, wszyscy po prostu odprowadzamy się nawzajem do domu.

Jaką rolę odegrałeś nauczyciele i personel odegrali w sukcesie studia na przestrzeni lat?

Są oni rzeczywiście kręgosłupem studia i uważamy się za szczęściarzy, że przez lata nasi nauczyciele i pracownicy stali się drugą rodziną. Harmonijnie się uzupełniają i szanują. Nasi nauczyciele są podobni do klawiszy fortepianu, z których każdy wydaje unikalny dźwięk. Jednak gdy grają razem, ich wspólna muzyka ma moc dotykania duszy.

Patrząc w przyszłość, jakie są Twoje nadzieje i cele dla studia w ciągu najbliższych 10 lat?

Patrząc w przyszłość na następne 10 lat, nasze aspiracje dotyczące studia są dwojakie. Po pierwsze, jako queerowi właściciele firm, jesteśmy zaangażowani w tworzenie jeszcze bardziej inkluzywnej i przyjaznej przestrzeni dla wszystkich osób. Chociaż inkluzywność może być modnym terminem, pozostaje dla nas prawdziwym priorytetem.

Na innym froncie dążymy do poszerzenia naszej oferty praktyk medytacyjnych. Jako pionierzy w naszym mieście, byliśmy jednymi z pierwszych, którzy wprowadzili wciągające zajęcia z kąpieli dźwiękowej, a teraz badamy dodanie innych praktyk terapeutycznych i transformujących sesji oddechowych do naszego repertuaru.

Ostatecznie naszym nadrzędnym celem jest utrzymanie pozycji wiodącego dostawcy wysokiej jakości doświadczeń jogi w mieście. Uniwersalny urok jogi sprawia, że jest ona cennym zasobem, szczególnie w dzisiejszym burzliwym świecie, oferując ścieżkę do spokoju i ukojenia. Mamy nadzieję, że za 10 lat będziemy nadal pełnić rolę Miejskiego Sanktuarium, schronienia, w którym osoby z różnych środowisk mogą znaleźć spokój i połączenie.

Czy dzięki swojemu doświadczeniu masz inne nauki do przekazania innym założycielom studiów lub joginom, którzy chcą otworzyć własne studio?

Patrząc wstecz, mamy kilka kluczowych spostrzeżeń, którymi możemy podzielić się z innymi założycielami studiów lub aspirującymi joginami, którzy chcą otworzyć własną przestrzeń. Po pierwsze, należy poważnie się zastanowić (może nawet po raz trzeci, ahahaha) przed podjęciem decyzji. Otwarcie studia wymaga poświęcenia, ciężkiej pracy, pracy zespołowej, gotowości do poświęceń i jasnej wizji.

Zakasaj rękawy i przygotuj się na wysiłek. Choć może to być trudne, nagrody są niezwykle satysfakcjonujące. Wybierz tę ścieżkę, jeśli naprawdę wierzysz w praktyki jogiczne, a nie tylko w celu osiągnięcia znacznego zysku. Bądź etyczny, uprzejmy i unikaj wykorzystywania innych. Podobnie jak na zajęciach jogi, szczerość ma kluczowe znaczenie. Bądź ze sobą szczery co do swoich motywacji, celów i ograniczeń. Nieustannie pracuj nad sobą i znajdź kogoś po swojej stronie, kto może być dla ciebie mentorem i od czasu do czasu trzymać lustro, aby zastanowić się, kim jesteś.

Odkryliśmy również, że nawigowanie w tej podróży jako zespół, a nie w pojedynkę, może mieć ogromne znaczenie. Dzięki otwartemu dialogowi i współpracy z czasem ewoluowaliśmy i rozwijaliśmy się.

SŁUCHAJ

Sprawdź Yyoga na yyoga.be i daj im follow tutaj

Odwiedź Yyoga na Quai au bois à brûler, 39b, Brandhoutkaai, 1000 Bruksela (Sint-Katelijne Metro Sainte-Catherine)

Doświadcz esencji jogi w Yyoga, wiodącym sanktuarium jogi w Brukseli, szczycącym się różnorodnym międzynarodowym zespołem instruktorów, urzekającą estetyką wnętrz i wyselekcjonowanym butikiem.

Niezależnie od tego, czy pragniesz intensywności rozgrzanej jogi, czy spokoju sesji regeneracyjnej, Yyoga zaspokoi wszystkie preferencje. W zakresie oferowanych stylów jogi leży transformująca moc praktyki, prowadząca do świadomości i harmonii z osobistą ścieżką.

Yyoga to w pełni wyposażony z Maty do jogi PROlite, bloki korkowepaski wyrównująceprostokątne podpory i bawełna koceW studiu prowadzona jest również sprzedaż detaliczna pełnej gamy produktów Manduka.

Aby uzyskać ekskluzywne oferty Manduka Studio Equipment, odwiedź nasz program tutaj.


Dzielenie się dobrymi wibracjami + najlepsze maty, odzież i sprzęt do jogi od 1997 roku.

Dzielenie się dobrymi wibracjami + najlepsze maty, odzież i sprzęt do jogi od 1997 roku. #inspirethepractice

Related Products