Yoga voor iedereen: AdniJóga Sociale Onderneming

Posted in community |
Yoga For All: AdniJóga Social Enterprise

AdniJóga is in Boedapest een lichtend voorbeeld geworden van de kracht van yoga binnen de gemeenschap. Deze sociale onderneming maakt het verschil door yoga aan te bieden aan risicogroepen om hen te helpen hun levenstrauma's te verwerken. Manduka werkt samen met het initiatief als onderdeel van onze "Roll it Forward" programma om het bereik van yoga in alle gemeenschappen te vergroten en de helende kracht van yoga voor iedereen beschikbaar te maken. We hadden het geluk om wat tijd door te brengen met Anna Kalmar de oprichter van AdniJóga om meer te weten te komen over hun missie en bedrijfsmodel en hoe elke yogadocent en studio een verschil kan maken in hun gemeenschap.

Volgens statistieken uit Midden- en Oost-Europa worstelen alleen al in Hongarije naar schatting 2 miljoen mensen met geestelijke gezondheidsproblemen en hebben slechts 100.000 mensen toegang tot door de overheid gefinancierde therapie. Dit is de context waarin AdniJóga werkt om deze kloof in de zorg te dichten door trauma-bewuste yogasessies aan te bieden aan kwetsbare groepen. Omdat duurzaamheid een belangrijke factor is om deze service op de lange termijn te kunnen bieden, werken ze ook samen met bedrijven voor yogalessen op kantoor. Deze bedrijfspartners financieren dan de lessen voor de begunstigden op een één-op-één basis.

Hoe heeft de AdniJóga reis begonnen en waar sta je nu?

Mijn persoonlijke reis naar een sociale onderneming begon iets meer dan 3 jaar geleden, toen ik terugkeerde naar mijn geboortestad Boedapest na een prachtige (en moeilijke) ervaring met yogales geven aan vrouwelijke vluchtelingen in Griekenland. Toen ik de verandering zag die beweging, meditatie en ontspanning daar in slechts twee maanden teweeg konden brengen, besloot ik thuis een yoga-initiatief op te zetten, in de omgeving die ik het beste kende, en deze keer op lange termijn te denken. In eerste instantie ging ik op zoek naar organisaties die werken met vluchtelingen en mensen die in armoede leven. Ik organiseerde regelmatig lessen met hun begunstigden. Daarna nodigde ik mijn vrienden uit om samen met mij te oefenen in ruil voor donaties, waarmee ik matten en andere rekwisieten voor de begunstigde klassen kon financieren. Als laatste, maar zeker niet minst belangrijke, postte ik in Facebook-groepen met de vraag of er andere docenten waren die mee wilden doen aan een sociaal yoga-initiatief. Meer dan 20 mensen namen contact met me op en al snel kwam ons gezamenlijke verhaal, AdniJóga begonnen.

Momenteel bestaat ons team uit 17 toegewijde professionals. In de afgelopen jaren hebben we gratis yoga en meditatie kunnen aanbieden aan meer dan 500 mensen, waaronder volwassenen en jonge, kwetsbare kinderen. We werken nu met een reeks doelgroepen in 10 regelmatige sessies. Om ons initiatief te financieren geeft ons team ook yoga- en meditatielessen op maat aan partnerbedrijven, die door onze service te kopen ook iets teruggeven aan de gemeenschap. Voor elke kantoorles houden we ook een sessie voor onze begunstigde groepen, waardoor een 'één-voor-één' sociaal ondernemingsmodel ontstaat.

AdniJoga Manduka YogaforAll

Wat is het sociale probleem dat jullie aanpakken met AdniJóga?

We zien dat geestelijke gezondheidsproblemen wereldwijd toenemen. Deze problemen treffen onevenredig veel mensen die onder de armoedegrens leven, omdat armoede werkt als een chronische stressfactor. Helaas hebben in Hongarije en op veel andere plekken in de wereld kwetsbare mensen die vastzitten in moeilijke situaties minder snel toegang tot geestelijke gezondheidszorg of psychologische hulp om met hun trauma's om te gaan en hun welzijn te verbeteren. Onze ervaring is dat psychische problemen een barrière kunnen vormen tussen getraumatiseerde individuen en hun doelen in het leven, zowel persoonlijk als professioneel.

Op persoonlijk niveau betekent het doormaken van een trauma een verlies aan controle dat de overhand kan krijgen en persoonlijke vooruitgang kan belemmeren. Leven in armoede kan ook een gevoel van afhankelijkheid geven. Tijdens onze trauma-bewuste yoga- en meditatielessen zien we dat mensen bewustwording en controle ervaren over hun lichaam, ademhaling en gedachten. Dit lijkt een krachtig hulpmiddel dat ook op andere gebieden in het leven kan worden toegepast. Wij geloven dat het iemands leven op de lange termijn echt kan veranderen.

Je hebt mensen uit alle lagen van de bevolking geholpen. Kunt u ons vertellen welke impact u hebt gezien op individuen?

We werken met verschillende groepen in Hongarije om sociale impact te creëren. Onder onze begunstigden zijn kinderen die in de zorg leven of in gezinnen met een laag inkomen, vluchtelingen, migranten, overlevenden van huiselijk geweld, jongeren met autisme en ouders die kinderen met een handicap opvoeden.

De effecten van yoga op elke groep (en in feite op elk individu) kunnen totaal verschillend zijn, maar om een paar voorbeelden te geven: Voor kinderen kan een verbeterde concentratie en een groter bewustzijn ten opzichte van hun lichaam, emoties en gedachten resulteren in betere schoolresultaten. Bij volwassenen heeft dezelfde verbetering in zelfbewustzijn en acceptatie een echte positieve verandering in welzijn teweeggebracht. Tijd nemen voor zelfzorg en oefenen in het gebruik van geestelijke gezondheidsmiddelen kan een genezingsproces op gang brengen bij individuen, dat verder wordt gestimuleerd door de ondersteunende gemeenschap die ze ervaren. Dit maakt hen weerbaarder en gemotiveerder en verbetert hun relaties en kansen op het vinden en behouden van een baan.

Al met al is ons doel op de lange termijn om mensen te helpen zichzelf uit de armoede te halen, trauma's te helen en te integreren in de maatschappij. We geloven dat een balans in mentale en fysieke gezondheid een essentieel element is om dit te bereiken.

AdniJoga Manduka YogaforAll

Zien jullie een lange levensduur in jullie bedrijf en denken jullie dat dit een overdraagbaar concept is naar andere landen/steden?

Het is onze passie om te bewijzen dat ons 'één-voor-één' servicemodel voor sociale ondernemingen, waarbij bedrijven het werk van professionals op het gebied van geestelijke gezondheid voor hun werknemers en ook voor kwetsbare groepen helpen financieren, ook goed zou werken in andere omgevingen. De sleutel tot het valideren van onze verklaring is het bereiken van financiële duurzaamheid. Als sociale onderneming is het altijd moeilijk om zichzelf volledig te financieren. Dit is het doel dat we de komende jaren proberen te bereiken, waarna we soortgelijke initiatieven in andere delen van de wereld graag zouden helpen opzetten.

Welk advies heb je voor andere yogaprofessionals om iets terug te doen? Wat zijn de 3 dingen die een yogastudio en yogadocenten in hun gemeenschap kunnen doen om de meeste sociale impact te hebben?

Het succes van het werk dat we doen hangt volledig af van het hart en de ziel van AdniJóga: de toegewijde docenten die onze sessies verzorgen. Elk van onze teamleden geeft op vrijwillige basis een reguliere benefietles, gericht op een sociale kwestie waar ze persoonlijk gepassioneerd over zijn. We moedigen andere yogadocenten aan om ook op zoek te gaan naar dergelijke mogelijkheden, want één gratis les per week verstoort je agenda zeker niet, maar de impact die het kan hebben is aanzienlijk.

Wat betreft studio's, na de pandemie: er zijn altijd manieren om maatschappelijk verantwoord te ondernemen. Een hand uitsteken naar je lokale gemeenschap en lessen geven aan mensen die zich geen lidgeld kunnen veroorloven of initiatieven zoals het onze uitnodigen om gebruik te maken van je studioruimten zijn enkele geweldige opties. Zorg er wel voor dat je dergelijke diensten regelmatig aanbiedt, niet alleen met Kerstmis :)

En een advies voor docenten die met kwetsbare gemeenschappen werken: probeer niet over je eigen grenzen heen te gaan in een poging te helpen. We zijn het beste in wat we kunnen en iemand doorverwijzen naar een psycholoog, voedingsdeskundige of een ander soort professional kan betere resultaten opleveren en zorgt er ook voor dat je niet over je eigen grenzen heen gaat. je ziel veilig.

AdniJoga Manduka Yoga voor iedereen

Wat was tot nu toe het moeilijkste waar je tijdens deze reis mee te maken hebt gehad?

Er zijn veel kleine moeilijkheden als het gaat om het werken met kwetsbare groepen. Als instructeur moet je je goed kunnen aanpassen aan de omstandigheden. Elke groep is op een andere manier uitdagend en het kost tijd om te kijken wat voor elke groep het beste is. Als de band met de groep eenmaal is opgebouwd, is het moeilijk om afstand te nemen van de problemen die de deelnemers in hun leven hebben. Toch is het essentieel om grenzen te stellen om onszelf te beschermen.

Over ontberingen gesproken, Covid19 is natuurlijk ook niet gemakkelijk voor ons geweest. Een jaar geleden moesten we onze hele sociale onderneming overbrengen naar de online ruimte, die onbekend was voor alle instructeurs. We zijn erin geslaagd om de onderneming verder te laten groeien en hebben een online platform gebouwd waar onze begunstigden ook dagelijks met ons kunnen oefenen. Onze ervaring is dat er het afgelopen jaar ook een positieve verschuiving heeft plaatsgevonden in de perceptie van zelfzorg en yoga. Gelukkig beginnen mensen te erkennen dat tijd nemen voor je eigen mentale gezondheid een topprioriteit moet zijn. Geestelijke gezondheid is geen luxe en yoga zou dat ook niet moeten zijn.

Lees meer over AdniJóga op hun website: www.adnijoga.hu en volg ze op social media @adnijoga

Als je in en rond Boedapest woont en je wilt je inzetten en je tijd doneren, neem dan contact op met Anna Kalmar, de oprichter van AdniJóga.

AdniJoga Manduka Yoga voor iedereen

Fotocredits: AdniJóga


Sharing good vibes + de beste matten, kleding en yogaspullen sinds 1997.

Het delen van goede vibes + de beste matten, kleding en yogaspullen sinds 1997. #inspirethepractice